18 września odbędzie się w Nowym Stawie druga edycja Żuławskiego Biegu i Marszu Nordic Walking w ramach Światowego Dnia Sybiraka. Uczestnicy będą mieli do pokonania 5-kilometrową trasę ulicami Nowego Stawu. Rozpoczęły się zapisy.
Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Nowym Stawie, Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki, a współorganizatorami: Organizacja Imprez Sportowych “Valdano” i Stowarzyszenie Nowy Staw Biega.
Patronat honorowy nad zawodami objął Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, a także wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Wydarzenie ma na celu upamiętnienie tragicznych losów tysięcy Polaków, wywiezionych na mroźny, daleki Sybir. W programie imprezy są aktywności sportowe, konkursy, dmuchane zamki dla dzieci, losowanie ciekawych i atrakcyjnych nagród wśród uczestników biegu i marszu, sołeckie pyszności i wiele innych atrakcji – zachęca Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki.
Liczba uczestników jest ograniczona do 200 osób, łącznie w biegu i marszu. Wpisowe wynosi 40 zł. Zapisy odbywają się internetowo – TUTAJ. Przy rejestracji w miejscu wydarzenia, o ile będą jeszcze wolne miejsca, opłata będzie wynosiła 50 zł.
W ramach opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma: pakiet startowy, pamiątkowy medal, posiłek regeneracyjny i szansę na zdobycie nagrody w losowaniu.
Podczas imprezy organizatorzy będą zbierali karmę dla zwierząt, które znajdują się pod opieką Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Reks.
Patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i starosta malborski Mirosław Czapla.
Bieg i marsz rozpoczną się o godzinie 15. Wcześniej odbędzie się rozgrzewka oraz oficjalne otwarcie wydarzenia. Poniżej pełny program zawodów:
Zajęcia otwarte dla każdej grupy wiekowej. Instruktor Pani Dagmara Pawłowska – Ossowska. Podczas zajęć uczestnicy rozwijają kreatywność, umiejętnośc podejmowania decyzji i działania, a także poznają najróżniejsze techniki plastyczne, tradycyjne I nowoczesne.
Są to zajęcia grupowe, które prowadzi Pani Ewa Kot, przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Wszyscy uczestnicy tych zajęć pasjonują się podróżami, są ciekawi świata, liczą na ciekawe przygody i poznanie naszych okolic.
Wtorek 16:00-17:30
Miejsce : NCKiB
Zajęcia prowadzi instruktor Pan Jan Zalewski. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu. Przez cały rok odbywają się liczne turnieje szachowe o lokalnym, ale także o wojewódzkim zasięgu.
Środa 17:00-19:00
Piątek 17:00-19:00
Sobota 10:00-12:00
Propozycja dla Pań, które chcą zadbać o swoją sylwetkę. Zajęcia prowadzi Małgorzata Wożniak. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, na sali przy ul. Bema 7 w Nowym Stawie. Zajęcia odpłatne, możliwość wykupienia karnetów.
Zajęcia odbywają się cyklicznie, dwa razy w tygodniu, prowadzi je Pani Karolina Gałczyńska. Zajęcia obejmują naukę tańca, poznawanie i naukę układów choreograficznych przy nowoczesnej muzyce tanecznej oraz ogólny rozwój sprawności fizycznej. Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych.
Zajęcia prowadzi instruktor Pan Bartłomiej Ossowski. Zajęcia odbywają się codziennie, w godzinach pracy Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki. Tryb zajęć to lekcje indywidualne oraz odbywające się w niewielkich grupach. Sala muzyczna otwarta jest także dla młodych amatorskich zespołów, które chciałyby mieć tu swoje próby.
Reprezentacyjna sekcja Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki w Nowym Stawie. Kapelmistrzem orkiestry jest Pan Andrzej Pałka. Do udziału w próbach orkiestry zapraszamy chętnych w każdym wieku. Występy orkiestry nadają uroczysty ton wielu nowostawskim uroczystościom: kościelnym, historycznym, a także rozrywkowym.
Od marca 2012 r. reaktywowana została drużyna harcerska działająca od lat przy Nowostawskim Centrum Kultury i Biblioteki. Zbiórki prowadzi druhna Agnieszka Korycka. Działamy zgodnie z zasadami, celami i metodą wprowadzonymi przez założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i rozwiniętymi przez twórcę harcerstwa polskiego Andrzeja Małkowskiego.
Jako cele działania wskazane w Statucie Związek Harcerstwa Polskiego uznaje:
– stwarzanie warunków do wszechstronnego, intelektualnego, społecznego, duchowego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju człowieka,
– nieskrępowane kształtowanie osobowości człowieka przy poszanowaniu jego prawa do wolności i godności, w tym wolności od wszelkich nałogów,
– upowszechnianie i umacnianie w społeczeństwie przywiązania do wartości: wolności, prawdy, sprawiedliwości, demokracji, równouprawnienia, samorządności, tolerancji i przyjaźni,
– upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jego niszczeniu przez cywilizację, kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą,
– stwarzanie warunków do nawiązywania i utrwalania silnych więzi międzyludzkich ponad podziałami rasowymi, narodowościowymi i wyznaniowymi.
Galeria Żuławska w odremontowanym kościele poewangelickim, popularnym „ołówku” w Nowym Stawie, została oficjalnie oddana do użytku dn. 26.09.2012r.
“Ołówek” to zabytek z początku XIX wieku, do którego 60 lat później dobudowano charakterystyczną wieżę. Po II wojnie światowej kościół został zamieniony na magazyn. Później mieścił się tu m.in. sklep meblowy. Pozyskanie dużego dofinansowania na ratowanie obiektu było możliwe dzięki porozumieniu administracji kościelnej i samorządu. Parafia przekazała budynek gminie na 30 lat w użyczenie.
Pod szklaną posadzką “ołówka” wyeksponowano sklepienia piwnic dawnego, średniowiecznego ratusza, na którego fundamentach stanął poewangelicki kościół na początku na XIX wieku. Odkrycie tych piwnic podczas prac remontowo – konserwatorskich stanowiło spore zaskoczenie. Piwnicę również odrestaurowano, ale ze względów bezpieczeństwa zwiedzający nie mają do niej wstępu.Obecnie w Galerii promowani są lokalni artyści.
Poniedziałek Wolne
Wtorek Wolne
Środa 17:00 – 19:00
Czwartek 17:00 – 19:00
Piątek 17:00 – 19:00
Sobota 14:00 – 19:00
Niedziela 14:00 – 19:00
Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki jako opiekun Galerii Żuławskiej zastrzega sobie prawo do zmian godzin otwarcia Galerii ze względu na możliwość wystąpienia sytuacji nieprzewidzianych. Więcej informacji pod nr telefonu 728 465 232.